Armwrestling
Sportovní přetláčení rukou či Kanadský zápas všechno jsou to názvy pro zajímavý, rychlý a dynamicky se rozvíjející sport, mnohým známý pouze v zábavné formě z hospodské páky. Kořeny oficiální sportovní páky s pevnými pravidly, váhovými kategoriemi, předpisy pro organizaci soutěží, rozhodčími i registrovanými závodníky však sahají až do roku 1967, kdy byla ve světě založena první novodobá světová organizace „páky“.
Metodika
Příprava začátečníků
Příprava začátečníků začíná nácvikem správné techniky, čímž se eliminuje nebezpečí zranění, ke kterému by mohlo dojít při špatném provádění pohybů. Existuje několik technik, ale žádná ideální, která by byla nejvhodnější pro každého, proto je výběr zcela individuální!
Za předpokladu, že sportovec již zvládá základy vybrané techniky, je připraven na intenzivnější trénink a může do zápasu vkládat až 90 % síly. Pohyb by měl být prováděn pomalu a kontrolovaně, dokud si svaly a šlachy nezvyknou na novou zátěž.
Jakmile sportovec cítí, že se po tréninku zotavuje rychleji, což znamená, že se ruce adaptovaly na novou zátěž, může začít s nácvikem celých zápasů včetně toho, co k nim neodmyslitelně patří a tím je start.
Rychlý start může znamenat až 30 % úspěchu. Přesto, že rychlost závisí z větší části na vrozených dispozicích, i to málo , co jde natrénovat, znamená nakonec velké zlepšení.
Silová příprava probíhá v posilovně. Co se týká celkového rozvoje síly, liší se od ostatních silových sportů v tom, že je kladen důraz na svalstvo zad, ramen a paží. Zvláštní péče se věnuje tréninku prstů a předloktí, od čeho se odvíjí síla celé paže. Dalším rozdílem je způsob provádění cviků nestačí totiž pouze flexe a extenze, do tréninku musí být zahrnuty i pohyby jako je rotace, pronace a supinace. Svaly musí být posilovány ve všech možných polohách a směrech, aby se tím nahradily podmínky, které mohou nastat při zápase. Ideálním tréninkem je přetláčení se sparing-partnerem. Pokud však není žádný k dispozici, lze ho částečně nahradit za pomoci kladkových strojů, speciálních držáků, pružných lan, nebo cvičením s činkami.
Časem sportovec pozná, kde jsou jeho silné stránky a kde naopak slabiny a právě jejich odstranění je nutno věnovat největší úsilí, protože, jak se říká, řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek.
Výběr speciálních cviků:
Pro rozvoj síly:
1. bicepsové zdvihy s jednoručkami s větší zátěží buď na vnější nebo vnitřní straně činky (posiluje zároveň biceps i předloktí)
2. namotávání závaží buď nadhmatem nebo podhmatem, šplh na laně (případně se zátěží)
3. shyby na dvou prstech (prsty se střídají)
4. přetlačování se sparing-partnerem
5. mačkání tenisových míčků, gumových kroužků nebo speciálních kleští (také se dá použít modelína)
Pro rozvoj rychlosti:
1. sprint na krátké vzdálenosti s lehkými činkami v rukách
2. odhody medicimbalů
3. nácvik startů za stolem
Vhodné doplňkové sporty:
1. horolezectví (rozvíjí sílu prstů)
2. kondiční posilování
3. veslování
4. plavání
5. popř. bojová umění (rozvíjí rychlost a koordinaci pohybů)